Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X

piątek, 20 listopada 2015

Czy to na pewno trądzik?

Idąc do lekarza mamy nadzieję, że od razu postawi trafną diagnozę, dostaniemy odpowiednią receptę, kupimy parę cudownych pigułek lub maści i problem zniknie. Niestety nie zawsze tak jest, bo trzeba mieć świadomość, że u każdego z nas choroby mogą manifestować się w różny sposób i rzadko jest tak idealnie jak w podręcznikach. W schorzeniach skórnych trzeba się wykazać naprawdę dużą cierpliwością, bo znalezienie odpowiedniej pielęgnacji i leczenia wcale nie jest łatwe. Co gorsza często się zdarza tak, że coś co nam do tej pory pomagało nagle zaczyna szkodzić. Dobrze, że akurat w przypadku trądziku postawienie diagnozy nie należy do najtrudniejszych, bo jest dość charakterystycznym schorzeniem, ale mimo wszystko nie w każdym przypadku, dlatego warto wiedzieć z czym trądzik pospolity może być pomylony. 









Trądzik różowaty

Dotyczy głównie kobiet po 40 r.ż. i wyróżniamy kilka okresów. Na początku mamy doczynienia ze zmianami rumieniowymi. Na twarzy okresowo pojawiają się czerwone plamy. Następnie dochodzi do utrwalonego rozszerzenia naczyń i pojawiają się grudki i krosty. Najczęściej zmiany lokalizują się w środkowej części twarzy. U kobiet może się zaostrzać w czasie miesiączek, a nasilenie objawów występuje najczęściej w czasie menopauzy. Tutaj nie będziemy mieli doczynienia z zaskórnikami jak w trądziku pospolitym i zmiany będą się pogarszały pod wpływem emocji, stresu, zimna i innych czynników drażniących.

Ropne zapalenie mieszków włosowych

Tutaj mamy doczynienia z krostkami i guzkami ropnymi, zazwyczaj krosty są przebite włosem. U mężczyzn najczęściej lokalizuje się na twarzy (tak jak zarost), a kobiety często mają problem na nogach, pod pachami, czyli w miejscach, które depilujemy/golimy. Zapalenie mieszków włosowych najczęściej ma podłoże bakteryjne, ale mimo stosowanie antybiotykoterapii lubi nawracać.

Czyrak i czyraczność

Jest to ropna krosta lokalizująca się okołomieszkowo z wytworzeniem czopa martwiczego.Czyraczność to po prostu liczne czyraki w różnej fazie rozwoju. Czyrak jest czerwony, bolesny i przebity włosem. Po 5-7 dniach pod krostą wytwarza się martwica i postępuje rozpad tkanek, w wyniku czego po zagojeniu zazwyczaj pozostaje niewielka blizna. Pojawiają się w różnych miejscach nad górną wargą, w okolicy oczodołu, nosa, skroni.


Trądzik wywołany

Tutaj wrzucam trądziki kosmetyczne, polekowe, "chemiczne". Często brak jest między nimi a trądzikiem pospolitym jednoznaczych różnic. Dlatego tutaj najważniejszą rolę odgrywa wywiad. Często u kobiet, które w wieku młodzieńczym nie miały problemów z trądzikiem, przyczyną jego pojawienia się w wieku późniejszym są kosmetyki. Najczęściej kremy zapychające pory, ale także maski i odżywki do włosów. Wtedy krostki lokalizują się wzdłuż skóry głowy. Zazwyczaj wystarczy miejscowo maść i zmiana kosmetyków na te niekomedogenne. Uważać także trzeba przy zażywaniu leków tj.: sterydy, leki antykoncepcyjne, wit. B1, B6 , B12 , D2 ,jod i jego związki, związki bromu, sole litu, izoniazyd, fenytoina, barbiturany, etionamid, rifampicyna, dantrolen. Równie ważne jest miejsce pracy, gdyż takie związki jak chlor, jod, nafta, fluor także mogą przyczyniać się do powstawania trądziku. Najskuteczniejszą metodą jest odstawienie środków wywołujących. 


Oczywiście po skończeniu serii o trądziku wrócę do schorzeń dzisiaj wymienionych i je dokładniej opiszę ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz